Spánek ve vysokých nadmořských výškách
Pobyt ve vysokohorském prostředí je zdraví prospěšný. Pomáhá zvyšovat výkonnost organismu a má významný vliv na podporu léčby řady civilizačních chorob, kterými jsou například astma, alergie, nadváha a cukrovka. Ne každý však má možnost dopřát si dlouhodobý pobyt na horách. Je tu ovšem řešení, které tyto podmínky dokáže simulovat.
Dále
Zpět
Proč je vhodné simulovat vysokohorské prostředí?
Ve vyšších nadmořských výškách pociťuje tělo snížení obsahu kyslíku ve vdechovaném vzduchu. Mobilizují se energetické rezervy, tep stoupá, ledviny začnou produkovat více hormonu Erythropoetinu, následně dochází ke zvýšení produkce červených krvinek. Krev je pak mnohem lépe okysličována a svaly jsou lépe zásobovány nejen kyslíkem, ale také živinami. Těchto vlastností se již dlouho využívá při tréninku sportovců.
Jak simulovat pobyt ve vysokých nadmořských výškách?
Mezi sportovci a především laickou veřejností se systémy umožňující simulaci vysoko-horských podmínek často označují jako "kyslíkové stany". Opak je však pravdou - simulací se naopak obsah kyslíku ve vzduchu snižuje, stejně jako tomu je na horách. "Sleep High - Train Low" je metoda, při které se pomocí speciálních generátorů kontrolovaně "ochuzuje" vzduch o kyslík. Průkopníkem této metody je americká firma Hypoxico.
Čím může být tato simulace prospěšná právě pro mě?
Sportovcům přináší nárůst výkonnosti, hlavně u vytrvalostních disciplín. Horolezci se mohou lépe připravit na podmínky v místě výstupu. A komukoliv může výrazně pomoci s léčbou civilizačních chorob - astmatu, cukrovky, alergií a nebo nespavosti. Při pravidelných aplikacích dochází ke zvýšení tukového metabolismu, poklesu průměrné srdeční frekvence a krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu a odbourávání stresu a únavy.